Yenimahalle’den özel eğitim kurumlarına tam destek

Haberin Yayınlanma Tarihi: 05.10.2016


Yaşar: “Engelli kurumları ile işbirliğine hazırız”

Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, geleneğin acıyan bakışı yerine Atatürk cumhuriyetinin eşit yurttaşlık anlayışıyla Yenimahalle’deki engelli bireylere hizmet vermeye devam edeceklerini belirterek, “Hepimiz potansiyel engelliyiz. Engellilere acıyarak bakan bir toplum olmak yerine onları yaşama dahil etmek durumundayız. Maalesef gelişmiş ülkelere baktığımızda bu konuda hala almamız gereken çok büyük bir yol var” dedi.

Yenimahalle Belediyesi Engelliler Birimi koordinasyonu ile Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, Belediye Başkan Vekili Mehmet Kartal, Belediye Başkan Yardımcısı Başar Bal ilçe genelinde hizmet veren özel eğitim merkezlerinin yöneticileriile Belediye Meclis Salonu’nda bir araya geldi. Başkent’te ilk defa yerel yönetimlerle özel eğitim kurumlarının buluştuğu toplantıda engellilerin refahı için yapılabilecek işbirlikleri masaya yatırıldı.

Çok yolumuz var

Sizler hem eğitim gibi ulvi bir görev hem de engelli yurttaşlarımızın eğitimi gibi kutsal, zor bir iş yapıyorsunuz diyerek özel eğitimcilere teşekkür eden Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar “Göreve geldiğimiz günden bu yana her zaman önceliğimiz engelli vatandaşlarımız oldu. Yerel yönetimlerin, kentinde yaşayan insanlara eşit yurttaşlık çerçevesi içinde eşit hizmet götürmeleri gerektiğini düşünüyorum. Çağdaş bir devlette olması gereken de budur” diye konuştu.

Belediyecilikte attıkları ilk adımın Engelliler Biriminin kurulması olduğunu hatırlatan Yaşar 8 yılda yapılan engelli dostu projeler hakkında da konuklara bilgi verdi.
Yaşar “Hepimiz potansiyel engelliyiz. Engellilere acıyarak bakan bir toplum olmak yerine onları yaşama dahil etmek durumundayız. Maalesef gelişmiş ülkelere baktığımızda bu konuda hala almamız gereken çok büyük bir yol var. Sizden isteğim burası bir aile siz de bu ailenin bir parçasısınız. Ülke bizim ülkemiz. Yaşayacak başka yerimiz de yok. Engellisi engelsizi, fakiri zengini, okumuşu okumamışı bütün yurttaşlarımızı bu ülkenin bireyi olarak görelim. Herkese bu ülkeyi bu devleti sevdirmeliyiz. El ve gönül birliği yapmalıyız” dedi.

Engellilik zor, çileli bir alan

“Engelliliğin zor, çileli bir alan olduğu ve bu alanda hizmet etmenin çok kutsal olduğunu ifade ederek proje hakkında bilgi veren Yenimahalle Belediyesi Engelliler Birimi Sorumlusu Emrullah Yılmaz “Biz istiyoruz ki bu alanda özel eğitimciler bizim sahadaki elimiz, gözümüz, kulağımız olsun, biz de onların kamudaki ihtiyaçları noktasında destekçileri olalım. Bunu başarabilirsek bu çalışma engellilerimize ve ailelerine yaşam kalitesi olarak geri dönecektir” dedi.

27 Özel Eğitim Kurumu 4800 engelli bireye hizmet veriyor

Engelli kurumları adına kısa bir konuşma yaparak Başkan Yaşar’a ve Yenimahalle Belediyesi’ne engelli projeleri ve destekleri için teşekkür eden Tüm Özel Eğitim Rehabilitasyon Kurumları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Sevindi de Yenimahalle sınırları içerisinde 27 Özel Eğitim kurumunun 466 personel ile 4 bin 800 engelli bireye hizmet verdiğini söyledi. 
Konuşmaların ardından Yenimahalle’miz engellilerle ilgili “Nazar boncuklu bir ilçe” oldu diyen kurum temsilcileri de tek tek söz alarak okullarının ihtiyaçlarını dile getirdi. Belediye yetkilileri tarafından tek tek not edilen talepler, belediye bütçesi ölçüsünde en kısa zamanda engelli bireylere hizmet olarak dönecek.