Minik Deren, Down Sendromu Farkındalık Günü’nü kutladı

Haberin Yayınlanma Tarihi: 22.03.2016


Minik Deren, Down Sendromu Farkındalık Günü’nü kutladı

Yenimahalle Belediyesi, 21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü'nü unutmadı. Yenimahalle Belediyesi, bu anlamlı günde Down Sendromlu Deren Postalcı'yı ziyaret ederek, yalnız olmadığını hissettirdi.

Yenimahalle Belediyesi Engelliler Birimi tarafından hayata geçirilen “Engelli Tespiti” projesiyle, belirlenen Susuz Mahallesi’nde oturan 6 yaşındaki Down Sendromlu Deren Postalcı’yı Yenimahalle Belediyesi Başkan Vekili Mehmet Kartal ve Engelliler Birimi Sorumlusu Emrullah Yılmaz evinde ziyaret edip, gününü kutladı.

“Doğduğunda öğrendik"

Ziyarette Deren'le yakından ilgilenen Kartal, bebek, satranç takımı ve çikolata hediye etti. Deren’in doğana kadar Down Sendromlu olduğunu bilmediklerini belirten 32 yaşındaki Anne Sultan Postalcı, “Hamilelik dönemimde bir hastanede çalışıyordum. O zaman Afyon’da ikamet ediyorduk. Kızım doğduğunda Down Sendromlu olduğunu öğrendik. Herhangi genetik bir durumda yoktu. 10 yaşında Zeynep adında bir kızım daha var. Ancak onda hiçbir problem yok” dedi.

“O bizim en güzel şansımız"

Deren’in birçok ameliyat geçirdiğini de sözlerine anlatan Postalcı sözlerini şöyle sürdürdü: “Kızımın hastalığından dolayı Ankara’ya yerleştik. 7 Ameliyat geçirdi. 1 ay sonra yine açık kalp ameliyatı olacak ve 3’üncü kez de kalp pili değişecek. Benim kızım en az kiloda ameliyat olan tek Down Sendromlu çocuk. Bunun yanında solunum yetmezliği var. Kalbinde üç delik vardı. Çok badireler atlattı. Yoğun bakımda çok acı bekleyişler yaşadık. Onun için işimi bıraktım artık işim ona bakmak. Çünkü kızımı kimseye emanet edemem. Düzenli olarak alması gereken ilaçları da var. Ama her şeye rağmen o bizim en güzel şansımız.”

”Elimizden ne geliyorsa yapmaya hazırız.”

Belediye olarak Deren’e her türlü konuda ellerinden gelen desteği vermeye hazır olduklarını dile getiren Başkanvekili Kartal da ,”Elimizden ne geliyorsa yapmaya hazırız. Ben Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar adına buradayım. Tüm Down Sendromlu vatandaşlarımızın gününü kutluyoruz.Belediye olarak engellilere yönelik çalışmalarımız her geçen gün artarak devam ediyor. Engelleri hep beraber aşacağız ”dedi.

“Engelli Tespiti” projesi amacına ulaşıyor

Yenimahalle’de uyguladıkları “Engelli Tespiti” projesinin ne kadar önemli olduğunu vurgulayan ve bu projeye katılmak için Yenimahalleli engelli ailelerine çağrıda bulunan Yenimahalle Belediyesi Engelliler Birimi Sorumlusu Emrullah Yılmaz, “Bugün bu ailemizi engelli tespit sisteminden örnek aile olarak seçtik. Onlar bizim sistemimize kayıt oldu ve bizde bu sayede Deren’e ulaştık.

Yenimahalle’de yaşayan tüm engelli ailelerinin bu sisteme kayıt olmasını istiyoruz. Amacımız Yenimahalle’de yaşayan engellilerimize ulaşmak, onların sorunlarına eğilmek, onları etkinliklerde bir araya getirmek. Engelli arkadaşlarımız bu sisteme kayıt olabilmesi için yapmasını istediğimiz şey arama motoruna Engelsiz Yenimahalle yazarak belediye sitesi üzerinden ve muhtarlıklara giderek form doldurmaları. Aynı zamanda Semt birimlerimiz ile temasa geçerek ya da belediyeye gelerek Engelliler Birimine şahsen de başvurabilirler” ifadesinde bulundu.