HANSEL , GRETEL VE ASLAN KRAL

Haberin Yayınlanma Tarihi: 12.04.2016


*Kim demiş işitme engelliler tiyatro izleyemez diye?
*Yenimahalle’de sahne sessize büründü
Yenimahalle Belediyesi, 50’inci Yıl Dört Mevsim Tiyatro Salonu’nda 250 işitme engelli öğrenciye tamamen işaret dilinden oluşan “Hansel, Gretel ve Aslan Kral” adlı tiyatro oyununu sundu.
Aksiyon Çocuk Tiyatrosu’nun profesyonel oyuncularının yer aldığı tiyatroda Yılmaz Balaban İşitme Engelliler Ortaokulu ile Kemal Yurtbilir İşitme Engelliler İlkokulu ve Ortaokulu’nun öğrencilerine işaret diliyle oyun sergilendi.
Sahnede işaret var
Uluslararası İşitme Engelliler Federasyonu Genel Başkanı Pelin Aslan tarafından profesyonel olarak işaret dili eğitimi aldıklarını belirtenoyuncular, sahne öncesi ilk ve tek profesyonel işaret dili çocuk tiyatrosu olduklarını ve“Sahnede İşaret var” sloganıyla yola çıktıklarını belirttiler.
Aynı zamanda Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın maddi katkılarını da aldıklarını belirten oyuncular, öğrencilerle kendisini buluşturan Yenimahalle Belediyesi’ne de teşekkürlerini sundular.
Sevgilerini kalp yaparak gösterdiler
Oyunu dikkatle izleyen öğrenciler ise oyunu çok beğendiklerini işitme engellilere has alkışlarıyla gösterdiler. Sevgilerini de elleriyle yaptıkları kalp işaretiyle sahneye yansıtan işitme engelliler, kendilerinin de oyuna dahil olmasıyla birlikte daha da coştular.
Oyun sonunda işaret dili çevirmen aracılığıyla öğrencilere seslenen Yenimahalle Belediyesi Engelliler Birimi Sorumlusu Emrullah Yılmaz da “Sizleri burada görmekten çok mutluyuz. İyi ki varsınız. Bugün çok güzel bir oyunu işaret diliyle sizlere sunduk. Türkiye’de ilk ve tek işaret işaret dili çocuk tiyatrosunu sahneye koydukları için oyuncu arkadaşlarımızı da tebrik ediyorum” dedi.